V sobotu 16.7.2022 se vydala 26 členná výprava FC Boskovice hráčů a vedení týmu U15 společně s týmem U17 ze slovenského Popradu autobusem na největší mládežnický fotbalový turnaj na světě Gothia cup v Göteborgu za účasti 1603 týmů z 59 zemí světa. Hrálo s na 97 hřištích v Göteborgu a blízkém okolí. Na zápasy se družstva přepravovala převážně tramvají či busem. Po příjezdu v nedělních odpoledních hodinách a večeři jsme se vypravili do hlavního centra dění Heden, kde byli připraveny různé dovednostní fotbalové soutěže, které si kluci vyzkoušeli.

V pondělí už nás čekal první soupeř Tāby FK 1 ze Stockholmu, kterému jsme podlehli 3:1, když naši branku vstřelil Martin Fiala. Utkání bylo vyrovnané, ale nepodařilo se nám uhlídat 3 rohové kopy soupeře. Večer pak na všechny účastníky čekal snad největší zážitek.

Slavnostní zahájení turnaje s bohatým programem a show na stadionu Ullevi před návštěvou cca 50 tisíc diváků. Show připomínalo zahájení olympiády s defilé všech států, sliby hráčů, hudebním i tanečním programem. Obrovský emotivní zážitek pro všechny přítomné a mezi nimi jediní zástupci České republiky FC Boskovice s vlajkonošem Jiřím Ječným. Turnaje se také zúčastnila legenda světového a českého fotbalu Petr Čech, který přijel na turnaj sledovat výkony svého syna.

V úterý na nás čekal soupeř z USA Staŕs ´n Stripes, který v pondělí zdolal další Švédy Gimonās Umȅa 2:1. Pro zachování šance na postup ze skupiny jsme museli zvítězit, což se po výborném výkonu podařilo 3:0 brankami Martina Fialy, Adama Lepky a Filipa Siče. Odpoledne jsme se pod vedením člena výboru FC Boskovice a kulturního referenta výpravy pana Oldřicha Kováře věnovali prohlídce historického města a nákupům a večer hráči odpočívali a vedení výpravy se zúčastnilo Leaders party v hale Skandinavium, kde byl připraven bohatý kulturní program z místních špičkových zpěváků. Na party tancovalo na stolech a lavicích současně na 3 tisíce trenérů a vedoucích výprav. Prostě zážitky na pokračování!

Ve středu už na hřištích šlo o postupy ze skupiny a v play off. Dopoledne jsme v posledním utkání ve skupině zdolali Gimonās Umȅa 4:0 (Adam Lepka 2x, Šimon Antl, Vojtěch Pala) a jistili postup do play off A mezi 128 nejlepších z 206 přihlášených z 20 zemí v kategorii chlapců U15. V podvečer v boji postup mezi nejlepších 64 týmů jsme narazili na švédský tým LIRA z města Lulȅa. Dvěma brankami nám postup po výhře 2:1 zajistil Adam Lepka a oslavy nebraly konce. Kluci si opravdu užívali!

O postup do 32 nám stáli na hlavním stadioně pro 8 tisíc diváků v cestě Mexičané Intercups MX. Soupeř před kamerami jejich klubové televize s komentářem do Mexika byl již nad naše síly a podlehli jsme 3:0 a pouť turnajem pro nás skončila na 33.-64. místě. Mexičané vypadli až v semifinále turnaje s pozdějším vítězem celého turnaje švédským týmem Maj FC. Odpoledne dospělí strávili na lodičce na kanálech a moři při 50minutové komentované prohlídce města.

Pátek už jsme měli bez našeho utkání a tak jsme se vypravili fandit Popradu , který v osmifinále vyřadil na pokutové kopy Argentince. Odpoledne pak ale Poprad padl se Španěly 1:0 a skončil mezi posledními osmi v kategorii U17 z 85 týmů. Nás čekal výlet lodí na ostrov Vrāngö, kde si kluci zahráli nohejbal a pohráli s míčem.

Po poslední noci ve školních třídách na matračkách pak už jen balení, snídaně s hasičským poplachem v kuchyni, odjezd busem, 2 trajekty s dočasnou ztrátou slovenských trenérů a návrat do Boskovic v nedělních ranních hodinách, kde jsem přijímal poděkování od rodičů za umožnění skvělých zážitků jejich dětí a mých svěřenců. Já zase musím poděkovat panu Jířímu Jakoubkovi z Prahy za pozvání a zorganizování naší účasti na Gothia cupu a za podporu Jihomoravskému kraji, městu Boskovice a klubu FC Boskovice.

Vedoucí trenér mládeže FC Boskovice Milan Strya

3 srpna, 2022